top of page

KÍLA (IR)

Nekonvenční hudební směsice tradičních irských melodií s prvky rocku, world music a elektronických experimentů

Kíla je irská kapela, která od svého založení v roce 1987 představuje průkopníky tradičního fúzního hudebního stylu. Jejich tvorba je silně zakořeněná v irské tradici, ale absorbovala vlivy latinskoamerické hudby, reggae, rocku, klasické hudby, funku, jazzu a světové hudby obecně. Během uplynulých 5 dekád vystupovali v 35 zemích na 5 kontinentech, vydali 20 CD a jsou spoluautory hudby pro 3 filmy nominované na Oscara.

Kapela vznikla v Coláiste Eoin - škole proslulé hudebními absolventy jako je Davy Spillane (Moving Hearts), Liam Ó Maonlaí a Fiachna Ó Braonáin (Hot House Flowers), Cormac Breathnach (Deiseal), Colm Mac Con Iomaire či Dave Odlum (The Frames) atd. Již jejich nejstarší EP Groovin’ (1991) a následné album Handel’s Fantasy (1993) demonstrovalo jejich hudební nadání. Když vydali Mind the Gap (1995), jejich tvůrčí schopnosti už byly v plné síle a mohli se pyšnit tím, že se jednalo o první autorské album z irského tradičního žánru. Následující deska Tóg É Go Bog É (1997) přitáhla obrovskou pozitivní pozornost a po účasti na konferenci WOMEX v Marseille jejich unikátní přístup k irské melodické hudbě poznal celý svět.

Od té doby se objevili na pódiích největších světových festivalů, jako je Montreux jazz festival (Švýcarsko), Sziget Festival (Maďarsko), Celtic Conections (Skotsko), Festival de Ortigueira (Španělsko), Glastonbury, Boomtown, Cambridge Folk Festival (Anglie), Globaltica (Polsko), KAMWA (Rusko), Edmonton Folk festival (Kanada), RWMF (Malajsie), WOMAD (Nový Zéland, Španělsko, Sicílie, Austrálie), Festival irského folku v Milwaukee (USA).

KÍLA VE ZKRATCE

Brian Hogan - basa, kontrabas, kytara, mandolína, bicí, zpěv
Colm Ó Snodaigh - flétna, kytara, djembe, zpěv, percuse
Dee Armstrong - housle, viola, cimbál, akordeon, rámový buben bodhrán
Eoin Dillon - dudy, flétny
Lance Hogan - kytara, bicí, djembe, perkuse, zpěv
Rónán Ó Snodaigh - rámový buben bodhrán, djembe, konga, bonga, kytara, zpěv
Rossa Ó Snodaigh - flétny, klarinet, irské rytmické kosti, bodhrán

WEB: kila.ie

KONTAKT: info@kila.ie

bottom of page